HTML

Figyu-figyu-figyu

Friss topikok

Címkék

2006.01.13. 14:20 Krikszi


Veszélyben a család
Nők Lapja Cafe
2006.01.09
Szociológiai értelemben a család egy csoport, amely legszűkebben egy férfi és egy nő, valamint leszármazottaik tartós együttélését jelenti. Magyarországon a monogám házasságon alapuló család alakult ki.

Ez egyaránt lehet nagycsalád (kettőnél több nemzedék együttélése) és kiscsalád (szülők és gyermekeik).
A családok a történelem során létfontosságú feladatokat láttak el a társadalomban. Egyszerre termeltek (például a klasszikus paraszti család vagy a kisiparosműhelyek), fogyasztottak, biztosították a társadalom utánpótlását (sok-sok gyerek), nevelték a gyermekeket (szocializáció), valamint részt vettek a keresők és eltartottak mindennapi életének megszervezésében, a felnőttek pszichés védelmében.
A modern társadalmakban ez változóban van. A termelés és a fogyasztás fő színtere már nem mindig a család: manapság nagyobb szervezeteknek dolgozunk, és nem mindig otthon fogyasztunk (például munkahelyi étkezés). Sok család – a válások, különélések miatt – elveszti a többi, érzelmi alapú feladatát is, pedig ezekre a mai világban különösen nagy szükség volna. Szakértők szerint a modern társadalmak felszínes, személytelen, érdekközpontú emberi kapcsolatai miatt az emberek egyre inkább csak a családban, a párkapcsolatban találhatják meg az intimitást, amelyre szükségük van. Nem véletlen, hogy az alkoholizmus, a bűnözés, illetve a mentális betegségek sokkal gyakoribbak a csonka családokból kikerült, illetve egyedül élő embereknél.

A cikket a mostani Nők Lapjában olvastam, és nagyon megfogott. Egyrészt, mert érint, másrészt, meg ha valaha írott sajtó munkatársa lehetnék, vagy belefolyhatnék mondjuk egy szociológiai kutatásba, és annak eredményéről írhatnék, vagy valamilyen tanulmányt írhatnék, hát azt valahogy így szeretném.... Tiszta, egyszerű, érthető. És mégis sok okosség és tartalom, valamint mondanivaló van benne.

3 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://kraksz.blog.hu/api/trackback/id/tr465992095

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Dreamdancer 2006.01.14. 11:10:11

Hm. Ez kissé sarkított és félrevezető. Pl. fogadjuk el, hogy az egyedülállók között valóban több az alkoholista és mentálisan sérült. (Nem tudom, a cikk hivatkozik-e konkrét kutatás eredményeire...) De. Valószínű, hogy ezek az emberek pont ezek miatt maradtak egyedül, nem tudtak kapcsolatot teremteni vagy a család "vetette ki" őket, magyarán előbb volt a "betegség" kialakulása. Abból, hogy A és B jelenség egyszerre vab jelen, nem következik, hogy A okozója B-nek, ez lehet fordítva is, sőt lehet mindkettőjük okozója a nem vizsgált C jelenség is- ez szociológiai evidencia. És ez csak egyetlen, kiragadott példa a szövegből, amivel bajaim vannak...

Krikszi 2006.01.14. 13:32:56

Kíváncsi vagyok a cikk többi részével kapcsolatos véleményedre is, ha gondolod, és van időd, légyszi írd meg mailban!

Dreamdancer 2006.01.16. 22:41:57

na ez az... elolvasni még csak-cak, de esszéírás... meg különben is csak az én szubjektívem lenne... :-/
süti beállítások módosítása